ABD'nin Kürtlere verdiği garantilere karşı çıkan Kerküklü Türkmenler ve Araplar, bunun Irak'ın içişlerine karışmak anlamına geldiğini savundu. Kerkük Valiliğinde Türkmen ve Arap İl Meclis üyeleri ABD'nin bu tutumunu kınayan ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Düzenlenen ortak basın toplantısında bildiri okuyan Kerkük Türkmen İl Meclis Üyesi Ali Mehdi, Kürt tarafının ABD'den Kerkük'ün 140 maddesi için garanti aldığı yönünde basında haberlerin yer aldığını bunu üzüntüyle öğrendiklerini ifade etti. Bu konuyla ilgili Irak hükümeti ile parlamentosundan bir tepki çıkmadığına dikkat çeken Mehdi, "ABD'den gelen yetkililerin tek taraflı ziyaret ve demeçleri Irak'ta en büyük sorun olan Kerkük çözümünde daha fazla öfke getireceği kanaatindeyiz. Bu öfkede veya dayatmalı çözümde Kerküklülerin öfkesine ve herkesin zararına neden olacaktır. Bütün Irak partilerinden talebimiz bu tür davranışların karşısında dursunlar. Aynı zamanda Birleşmiş Milletlere tavsiyemiz tarafsız kalması. Hiçbir hükümetin ve Kürtlerin baskısı altında kalmamasıdır. Onun için bizler bugün bu bildiriyi yayımlıyoruz." dedi. Kerkük Türkmen İl Meclis Üyesi Hasan Turan, Irak'ta tek garanti vermek hakkına sadece Irak parlamentosunun sahip olduğunu belirtti. Turan, ayrıca verilen bu garantilerin içeriğinin açıklanması gerektiğini de kaydetti.

Türkmen Adalet Partisi Başkanı Enver Bayraktar ise, ABD Irak'ta sorunlu hale gelen genel seçimlerin yapılması için Kürtlerin isteklerini yerine getireceği vadini verdiğini dile getirdi. Bayraktar, bununda 140. maddenin uygulanması olduğunu ifade ederek, "Biz buna tepki gösteriyoruz. Kerkük'ü Kürt yönetimine bağlanmasını kabul etmeyeceğiz. ABD'nin Kerkük'ü Kürtlere armağan etme hakkı yoktur. Irak'ın başına gelen felaketler ABD'nin Irak'ı işgal etmesiyle oldu. Onlar sebeptir. ABD bizim iç işlerimize karışmasın." ifadelerini kullandı.

Milli Islah Akum Partisi Kerkük Sorumlusu Amar Kahya ise ABD'nin Irak için verdiği sözleri tutmasını istedi. Özelliklede geri çeklime konusuna değinen Kahya, "1 yıldan beri çıkacağım diyor ama 1,5 yıl oldu hala çıkmadı. Onlardan rica ediyoruz, ülkemizden çıksınlar. Bu durum Türkmen, Kürt ve Araplar arasında çatışma çıkarmaya yöneliktir. Daha öncede Sünni ve Şii sorunu vardı. Biz bu ülkede barış içinde hep birlikte yaşamak istiyoruz. Biz onların bir an önce çıkmalarını ve tarafsız olmalarını istiyoruz. ABD ye bel bağlayanlar ABD'liler gibi Irak'ın dışına çıkacaktır." diye konuştu.

CİHAN