İsviçre Dışişleri Bakanı Micheline Calmy-Rey, geçen ay yapılan ve yeni minare inşasının yasaklandığı referandum konusunda "İsviçre'nin herhangi bir şey nedeniyle özür dilemesinin gerekmediğini" söyledi. Fransa'nın başkenti Paris'te temaslarda bulunan Calmy-Rey, yaptığı açıklamada, "İsviçre halkı oyunu kullandı. Bu oya saygı duymak lazım. İsviçre'nin herhangi bir şey için özür dilemesi gerekmiyor" dedi.

El Cezire televizyonuna uzun bir demeç verdiğini ve bu demeçte Müslümanların İsviçre'ye uyum sağladığına dikkat çektiğini belirten İsviçreli bakan, referandumda minare yasağından yana oy kullananların oranının yüzde 57 olmasının İsviçre için sıkıntı oluşturduğunu ifade etti.

Oylamanın sonucundan, "Müslüman ülkelere karşı bir düşmanlık beslendiği" izlenimi çıkmasından üzüntü duyduğunu söyleyen Calmy-Rey, "Bu, Müslüman toplumunu hedef alan bir oylama değildir" dedi.

İsviçre'de önceki hafta düzenlenen referandumda seçmenlerin yüzde 57'si camilerde yeni minare inşa edilmesine karşı oy kullanmış, bu sonuç başta Müslüman ülkeler olmak üzere birçok ülke ve kurumun tepkisini çekmişti.

AA