Sürpriz bir şekilde dün Irak'ın başkenti Bağdat'a gelen ABD Savunma Bakanı Robert Gates, bugün de ülkenin kuzeyini ziyaret etti. Afganistan'dan Irak'a geçen Gates, bugün önce Kerkük kentinde askeri yetkililerle bir araya geldi. Gates ardından Erbil'e geçti.

Askeri uçakla Erbil Havaalanı'na gelen Gates ve beraberindekiler, ardından Kürt hükümetine ait Beyaz Köşk'e geçti. Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Gates'i kapıda karşıladı.

Gates ve Barzani ardından iki tarafın askeri heyetlerinin katıldığı bir görüşme gerçekleştirdi. Basına kapalı görüşme ile ilgili herhangi bir resmî açıklama yapılmadı.

Ancak heyetlerarası görüşmede başta Bağdat ile Kürt bölgesi arasındaki anlaşmazlıklar, Irak'ın güvenliği, Mart 2010 yapılacak olan Irak genel seçimleri ile Kerkük'ün statüsüyle ilgili tartışmaların ele alındığı belirtildi.

Gates'in ABD'nin iki büyük savaş bölgesi olan Afganistan ve Irak'ı ziyareti, Bağdat'ta 127 kişinin öldüğü saldırının arkasından gerçekleşiyor.,

Gates, dün Bağdat'ta Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Başbakan Nuri El Maliki ve Kürt Bölgesi Başbakanı Berham Salih ile görüşmüştü. Dünkü toplantıda , Devlet Başkanı Celal Talabani, Amerika'nın ülkedeki rolünden bahsetmiş, Irak ve Iraklıların birinci destekçisi ABD'nin bu rolü devam ettireceğini söylemişti.

(CİHAN)