2010 yılında Türkiye’nin yurtdışındaki reklam kampanyalarını yürütecek ajansların seçimi için, TC Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen 2010 yılı reklam kampanyası ihalesi sonuçlandı. İstanbul'da 2010 Yılı Reklam Kampanyası İhalesi sonuçlarına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Günay, 2009 yılının dünya turizmi açısından sıkıntılı ve sorunlu bir yıl olduğunu söyledi.

Dünya genelinde yüzde 7'lik, Avrupa'da ise yüzde 8'lik daralma yaşandığını belirten Günay, ''Türkiye, özel sektör ve kamu işbirliği reklam ihalesinin sonuçlarının dikkatle izlenmesi sürecinin sonucunda yılı dünyada bir ölçüde başarıyla tamamlayan ender ülkelerden birisi oldu. 2009 yılı 10 aylık sonuçlara göre 24 milyonun üzerinde yabancı ziyaretçi var. Ülkemizdeki bu rakam, geçen yılın aynı tarihlerindeki rakamın üzerinde. Bu da yüzde 2'lik artışa tekabül ediyor. Dünyanın önden gelen ilk 10 turizm ülkesinin kalan 9'u gelen turist açısından eksi ile kapatmış gözüküyor'' diye konuştu.

2010 yılı reklam kampanyasının etkinliğini artırmak, önceki yıllardaki bazı tespitlere göre yeni atılımlar ve açılımlar yapabilmek amacıyla bu yılın Şubat ayında sektör temsilcileriyle toplantı düzenlediklerini aktaran Günay, yürütülen reklam kampanyasının stratejisini birlikte oluşturmaya ve geliştirmeye çalıştıklarını söyledi.

2010 yılı ihalesinin 12-16 Ekim tarihleri arasında Berlin'de yapıldığını anımsatan Günay, reklam ihale sürecinin katılımcı ve saydam bir yöntemle gerçekleştirmeye çalıştıklarını ve süreç içerisinde eskiden olduğu gibi kamu temsilcileri, turizm sektörünün bütün bileşenlerinin temsilcileri ve akademisyenlerin yer aldığını anlattı.

Günay, ''Bizim stratejimiz Türkiye'yi turizmde gelişme potansiyeli yüksek, kalitesi yüksek olan, marka değeri gittikçe artan bir ülke olarak dünyaya, yeni pazarlara mümkün olduğu kadar fazla tanıtmaya çalışmak'' dedi.

İhale Bütçesi 45 Milyon Dolar

Bakan Günay, 45 ajansın başvurduğunu ihale sonucunda ABD, Kanada, Meksika, Balkan ülkeleri, İspanya, İtalya, Fransa, Hindistan, Japonya'da İngiltere merkezli M&C Saatchi firması, İngiltere, İskandinav ülkeleri, Almanya, Hollanda, Belçika, Polonya, İsviçre ve Avusturya'da İstanbul merkezli DDF firması, Rusya, Ukrayna, Türki cumhuriyetlerde Los Angelas merkezli Iconisus firması, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan, Suudi Arabistan, Mısır, İran, Suriye ve İsrail'de Dubai merkezli Medium Rare/İnbar konsorsiyumu, Çin, Malezya, Singapur, Tayland ve Endonezya'da reklam kampanyalarını Çin merkezli B Tops ajansının yürüteceğini kaydetti. Reklam ihalesi bütçesine 45 milyon dolar ayrıldığını kaydeden Günay, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Bir yıldan fazla süreyle reklam ihalesi yapma konusunda Maliye Bakanlığı ile bir çalışmamız var. Olumlu sonuç verileceğini tahmin ediyorum. Reklam ihalesinin bir yılla sınırlı olmasının bazı sakıncalarından arkadaşlarımız sürekli söz ediyorlardı. Bizim bir yıldan fazla ihale yapabilme önerimiz kabul edilecek gibi gözüküyor. 2010 yılı için başarılı bir turizm yılı, dünyaya da barış diliyorum. Ancak dünyada barış olursa ekonomik ve sosyal gelişme daha yüksek seviyeye çıkar. Ekonomik ve sosyal düzey ne kadar yüksek olursa, turizm o kadar yüksek bir çizgi olmaya devam eder.''

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği (TUROB) Başkanı Timur Bayındır, Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Şerif Yenen, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Ahmet Barut'un da katıldığı toplantıda,

İhaleyi kazanan firmalar sunum yaptı.

Ertuğrul Günay, toplantı öncesi DDF firmasının ''reklam yüzü'' manken Tülin Şahin ile sohbet etti ve fotoğraf çektirdi.

AA