Suriye, İsrail'in Doğu Kudüs ve Golan'dan çekilmeyi öngörecek herhangi bir anlaşmadan önce referandum düzenleme planını "uluslararası meşruiyete aykırı" olarak nitelendirdi.

Resmi haber ajansı SANA'nın bildirdiğine göre, Suriye Dışişleri Bakanlığından bir yetkili, "İsrail'in işgal altındaki Kudüs ve Golan topraklarından çekilmeyi öngören herhangi bir anlaşmayı uygulamadan önce referandum düzenleme kararının uluslararası hiçbir yasallığı olmaması nedeniyle geçersiz ve gayri meşru olduğunu" söyledi.

Yetkili, Madrid Konferansından sonra İsrail'deki bütün hükümet başkanlarının Golan topraklarından 4 Haziran 1967 sınırlarına kadar çekilme kararına bağlı kaldıklarını belirterek, "(Binyamin) Netanyahu hükümeti, Golan topraklarından tam çekilmeyi kabul etmedikçe Suriye'nin Türkiye aracılığıyla yapılan dolaylı görüşmelere dönmeyeceğini tamamen idrak etti" dedi.

SANA'nın haberinde, İsrail'in bu tutumunun "Orta Doğu bölgesinde uluslararası kararlar çerçevesinde ve kapsamlı bir barışın sağlanmasına karşı olduğu" belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, "Suriye'nin işgal altındaki topraklarını iade etmenin bir görüşme konusu olmadığını, BM kararlarında öngörülen bir hak olduğunu" ifade etti.

İsrail'in söz konusu referandum planı, parlamentodan ilk onayı alırken, yasalaşması için iki oylamanın daha yapılması gerekiyor.

AA