İran'ın 14 Aralık tarihinde Kuveyt'te düzenlenecek Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) zirvesine davet edilmediği bildirildi. Kuveyt vekil başbakanı ve dışişleri bakanı Muhammed Sabah El Salim, Körfez liderlerinin her yıl bir araya geldiği zirve için İran'a davetiye gönderilmeyeceğini söyledi.

2007 yılının Aralık ayında KİK zirvesine ev sahipliği yapan Katar, beklenmeyen bir tavırla İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ı zirveye davet etmişti. Kaynaklar, iki yıl önceki sürpriz gelişmeye rağmen İran'a bu yıl davet gönderilmesinin beklenmediğini belirtti.

BAHREYN ÜZERİNDEN GERİLİM

İran ve Körfez ülkeleri arasındaki ilişkiler İran dini lideri Ayetullah Humeyni'nin danışmanı Ali Ekber Natık Nuri'nin Bahreyn'in İran'ın tarihi bir parçası olduğunu iddia etmesinin ardından gerilmişti. Bahreyn'e diğer Körfez ve Arap ülkeleri tarafından destek yağarken, Fas da İran ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıklamıştı.

Tahran daha sonra resmi olarak Bahreyn karşıtı görüşleri desteklemediğini açıklamış ve iki ülkenin dışişleri bakanları olayın çözüldüğünü açıklamıştı.

Öte yandan bu ay Kuveyt'te düzenlenecek KİK zirvesi öncesinde de KİK genel sekreteri Abdül Rahman Bin Hamad El Atiye, Birleşik Arap Emirlikleri devlet başkanı Halife Bin Zayid El Nahyan ile görüştü ve zirve hazırlıkları hakkında bilgi verdi.

(CİHAN)