İngiliz Financial Times gazetesi, Kıbrıs Rum kesiminin "Türkiye'nin önüne AB yolunda yeni engeller koyduğunu" yazdı. Gazetenin Brüksel ve Ankara muhabirlerinin haberine göre, "Kıbrıs Rum kesimi, Türkiye Kıbrıs sorunu konusundaki tutumunu değiştirmezse, 5 başlıkta müzakerelerin açılmasına izin vermeyecek."

Haberde, "Kıbrıslı Rumların, işçilerin serbest dolaşımı, yargı ve temel haklar, adalet, özgürlük ve güvenlik, eğitim ve kültür ile dış, güvenlik ve savunma politikaları başlıklarının açılmasına izin vermeyeceği" belirtildi. Gazete ayrıca, Kıbrıs Rum kesiminin Dışişleri Bakanı Markus Kipriyanu'nun konuyla ilgili, "Bu hedefi olan bir tepki, müzakerelerin tamamen dondurulması değil" sözlerine yer verdi.

Konuya ilişkin AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Suat Kınıklıoğlu'nun yorumunu da yer verilen haberde, Kınıklıoğlu'nun "Eğer Kıbrıslı Rumların tehditleri doğruysa, bu Rumların Türkiye'nin AB ile ilişkilerini zehirlemeye devam ettiğini gösteriyor" dediği belirtildi.

Kıbrıs Rum kesiminin Dışişleri Bakanı Markus Kipriyanu, dün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin katılım müzakerelerinde yeni fasılların açılabilmesi için koşullar belirleyeceklerini söylemişti. Kipriyanu, Brüksel'deki AB dışişleri bakanlarının genişleme kararlarının ardından yaptığı açıklamada, "Koşullar belirleyeceğiz ki, Türkiye bunlara uydukça fasıl açabilecek" demişti.

AA