KKTC'deki Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Kıbrıs sorunun çözüm bulmayı amaçlayan müzakerelerde, Kıbrıs Türk tarafının gündeme getirdiği çapraz oy kullanılması ya da tek liste görüşünü kabul etmelerinin mümkün olmadığını ifade ederek, öneriyi, ''tek devlet ve tek vatandaşlığı perçinleme yönelik adım'' olarak niteledi. Serdar Denktaş, bu akşam Bayrak Televizyonu'nda (BRT) yayımlanan ''Soru-Yanıt'' programında yaptığı açıklamada, ''2 ayrı demokrasinin sulandırıldığı her yönteme karşı olduklarını'' belirterek, öneriyi kabul etmeyen DP ve Ulusal Birlik Partisi'nin (UBP) yüzde 50'den fazla oya sahip olduğuna işaret etti.

Çapraz oy ve tek liste önerisine dikkati çekerek, bunun kabul edilmez olduğunu belirten Denktaş, ''2 ayrı demokrasinin sulandırıldığı her yönteme karşıyız. Bu girişim, daha önce kabul edilen tek devlet ve tek vatandaşlığı perçinlemeye dönük bir adımdır'' dedi.

"İŞTE YÜZDE 50'İN ÜZERİNDE HAYIR"

Şikayetlerini Cumhurbaşkanı Talat'a ilettiklerini ve ''O zaman nasıl federasyon olacak?'' yanıtını aldıklarını aktaran Denktaş, Talat'a seslenerek, şöyle konuştu:

''Çözüm için yüzde 50'den fazla oy gerekiyor. Çözüm istiyorsanız. DP'nin gündeme getirdiği, UBP'nin de desteklediği eleştirileri göz önünde bulundurmanız gerekir. Bizim ikimizin oyu yüzde 65. Bu madde varsa, işte size yüzde 50'nin üzerinde 'hayır' oyu. Çözüm istiyorsanız, hassasiyetlerimize özen göstermelisiniz. 2 ayrı demokrasinin varlığı benim için dönüşümlü başkanlıktan daha önemlidir. Kendi yöneticimi ben seçeceğim o da beni ortak devlette temsil edecek.''

Öneriyi kabul etmemenin çözüm karşıtlığı olmadığını ifade ederek, ''Çözüm olmasa da dünyanın sonu değil. Rum'a yama olmak Kıbrıs Türkü'nün kaderi değil'' diyen Denktaş, bu sefer de çözüm olmaması durumunda bu işin artık sonlandırılması ve 2 tarafın anlaşamadığının dünyaya duyurulması gerektiğini kaydetti.

Kıbrıs Türkü için belirsizliğin ortadan kalkmasının önemli olduğunu belirten Denktaş, ''Çözüm olamıyorsa bu işi kesip, mülkiyette tazminatı ve sınır düzenlemesini konuşalım ve yolumuza devam edelim. AB bizi kabul ediyorsa derogasyonlarla işi yürütelim. O da hayır diyorsa o zaman biz Avrupa'nın komşusuyuz kararını alıp, kendi ekonomik ve sosyal politikalarımızı yeniden düzenleyip hareket edeceğiz. Kendi ayaklarımız üzerinde duran bir politika benimsemeliyiz'' dedi.

''DIŞ KAYNAKLI BİR PLAN YA DA ARA FORMÜL GÜNDEME GELEBİLİR''

Müzakerelerde, ''liderlerin mutabakatı ile değil, dış kaynaklı bir plan ya da bir ara formülün gündeme gelebileceğini'' ifade eden Serdar Denktaş, ''Annan Planı'ndan da geri bir planın söz konusu olabileceğini'' kaydetti. Denktaş, ''Annan Planı'nda yeni bir devlet varken, şimdi 'Kıbrıs cumhuriyeti'nin devamının öngörüldüğünü'' savundu.

Serdar Denktaş, içteki bazı ekonomik tepkiler nedeniyle, halkın, önüne konulacak olası plana ''evet'' diyebileceğini, ancak içeriğin iyi bilinmesi gerektiğini söyledi.

Tek egemenliğin, 2 tarafın egemenlik hakkı tanınmadan kabul edildiğini, tek vatandaşlığın da KKTC vatandaşlarının tümünü içermediğini kaydeden Serdar Denktaş, liderlerin kararlaştırdığı ''ev diplomasisini'' de Cumhurbaşkanlığı seçimlerine dönük bir adım olarak niteledi.

AA