192 ülkeden delegenin katıldığı tarihin en büyük iklim zirvesi Kopenhag'da devam ediyor. Dün Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen'in konuşmasıyla başlayan zirve, bugün aralarında Türkiye'nin de olduğu gelişmekte olan ülkelere odaklanacak.

Uzmanların gün içerisinde yapacakları oturumlar sonunda gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele ederken kullanacakları maddi kaynakları nasıl arttırabileceklerine dair çözüm önerileri getirmeleri bekleniyor.

Gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele ederken en çok zorlandığı konuların başında maddi kaynaklar geliyor. Amerika, Çin ve Hindistan gibi iklim değişikliğine negatif katkısı en fazla olan ülkelerin anlaşmaya mesafeli yaklaştığı bir ortamda gelişmekte olan ülkeler, iklim değişikliğiyle mücadele etmek için hazinelerinden para harcamak istemiyor. Bu durumda biri Fransız, diğeri Danimarkalı delegeler tarafından ortaya atılan iki çözüm önerisi öne çıkıyor.

Fransız delegeler, gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele de ihtiyacı olan kaynağı, bazı finansal işlemlere vergi koyarak elde edebileceğini düşünüyor. Danimarkalı yetkililer ise gelişmekte olan ülkelere kaynak sağlamanın en iyi yolunun akaryakıta vergi koymak olduğuna inanıyor.

Gün içersinde ve devam eden günlerde yapılacak oturumlarda bütün çözüm önerilerinin masaya yatırılması ve gelişmekte olan ülkeler için en uygun olanının kabul edilmesi bekleniyor.

(CİHAN)