Azerbaycan, Ukrayna'nın bir televizyonunda Ermeni yanlısı filmin yayınlanmasını protesto ederek Kiev'e nota verdi. Azerbaycan'ın Kiev Büyükelçisi Talat Aliev, Ukrayna'nın İnter televizyon kanalında yayınlanan Ermenistan yanlısı Karabağ'la ilgili belgesele sert tepki gösterdi. Azeri Büyükelçisi konuyla ilgili Ukrayna Dışişleri Bakanlığı'na nota mektubu gönderdiklerini de belirtti. Ayrıca, Azerbaycan Kiev Büyükelçiliği, filmin gösterildiği İnter televizyonundan da bir açıklama yapılması için harekete geçti.

Karabağ'la ilgili belgeselde yer isimlerin Ermenice verilmesi ve yanlı yorumları Bakü'nün tepkisine yol açtı . Azeri yetkililer, önceki gün Euronews kanalında da Karabağ'la ilgili benzer bir belgesel filmin gösterildiğini hatırlatarak, iki belgesel filmin birbirine benzediğine dikkat çekti.

Azerbaycan siyasi uzmanı Rovşen İbrahimov Azerbaycan 1News.az haber portalına yaptığı değerlendirmede, "Bu tür provakasyon içerikli filmler, giderek güçsüzleşen Ermenistan'ın taktik adımları olarak görmek gerekir." değerlendirmesinde bulundu.

(CİHAN)