ABD ve Müslüman dünya arasında bilim ve eğitimde artan işbirliğininin göstergesi olarak Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki yerli talebelerin NASA bilim adamları tarafından eğitime tabi tutulacağı bildirildi. Amerikan uzay araştırma ajansının Ras El Hayma emirliğinde kurulu Arap Gençliği Girişim Vakfı ile işbirliği anlaşması imzaladığı ve ajansın astronot olmayan uzmanlarla beraber çalışmaları için 12 kadar öğrenci alacağı öğrenildi.

Vakıftan yapılan açıklamaya göre vakıf yönetim kurulu başkanı Lisa LaBonte, yüksek potansiyel taşıyan Emirlikli öğrencilerin Amerikalı arkadaşlarıyla beraber gerçek Nasa mühendisleri, bilim adamları ve araştırmacılarıyla beraber çalışma imkanı bulacağını söyledi.

LaBonte, ilk olarak mühendislik ve havacılık bölümlerinde okuyan ve Nasa misyonlarına uyacak kabiliyete sahip BAE vatandaşlarına öncelik verileceğini sözlerine ekledi.

Başvurular önümüzdeki yıl 1 Ocak'ta başlayacak ve NASA yetkilileri Mayıs ayında başlayacak programa kadar kabul edilenlerin listesini hazırlamış olacak.

Programa kabul edilen öğrenciler Kaliforniya'daki Ames Araştırma Merkezi'nde 2 ile 10 ay boyunca NASA projelerine katılabilecek.

Programa uzay mekiği, Uluslararası Uzay İstasyonu, güneş sistemi araştırmaları, derin uzay programları ve araştırma uçakları dahil olacak.

Öğrenci başına dönem başı maliyetin yeme-içme ve kalma masrafları dahil en az 30 bin dolar olacağı ve vakfın masrafları karşılamak için sponsor aradığı öğrenildi. Ayrıca öğrencilerin NASA'ya doğrudan başvurma imkanı olmayacağı kaydedildi.

Yapılan ortak açıklamada NASA yetkilileri, programın hem Arap hem ABD'li öğrencilere takım ortamında uluslararası öğrencilerle beraber çalışarak değerli kültürel tecrübe kazandıracağını söyledi.

Medyaya konuşan ABD'nin BAE büyükelçisi Richard Olson ise programın 'ABD Başkanı Obama'nın Arap ve Müslüman ülkelerle yapılacak genişletilmiş bilim ve teknoloji ortaklığını hayata geçirmek için iyi bir fırsat olduğunu' belirtti.

CİHAN