Yunanistan'daki ana muhalefet Yeni Demokrasi Partisi'nin (YDP) yeni lideri Andonis Samaras, Kıbrıs Rum kesimini tanımayan Türkiye'nin "Avrupa Birliğine girmeyi isteyemeyeceğini" savundu. Samaras, Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesinde yer alan demecinde, "YDP'deki yönetim değişikliğinden sonra, partinin Türkiye'nin AB perspektifiyle ilgili politikasında bir değişiklik olup olmadığına"ilişkin bir soruyu yanıtladı.

"YDP'nin Türkiye'nin AB üyeliği konusunda Kostas Karamanlis dönemindeki 'tam uyum, tam üyelik' şeklindeki tezinin hala geçerli olduğunu kaydeden Samaras, "ancak bazı AB ülkelerinin bu konudaki itirazlarının da dikkatle incelenmesi gerektiğini" söyledi.

Samaras, Kıbrıs Rum kesimini ima ederek, "AB üyesi bir ülkeyi tanımayan Türkiye'nin Birliğe katılmayı isteme hakkı bulunmadığını" belirterek, "Avrupa ülkelerinin çoğu artık Türkiye'nin tam üyeliğine itirazlarını dile getiriyorlar. Bu durumu büyük bir dikkatle incelememiz gerekir. Kimse Avrupa'nın müktesebatı ve onuruyla oynayamaz. AB üyesi bir ülkeyi tanımıyorsan, Birliğe girmeyi isteyemezsin. Bu gibi tavırlara karşı tahammülün bir anlamı yoktur" ifadelerini kullandı.

Andonis Samaras, 4 Ekimde yapılan erken genel seçimlerde PASOK partisinin iktidara gelmesinden sonra, partinin liderliğini bıraktığını açıklayan Kostas Karamanlis'in yerine seçilmişti.

AA