İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimlerinde inşaatları 10 ay süreyle durdurma kararlarının, barış istediklerinin kanıtı olduğunu söyledi. Netanyahu, haftalık olağan kabine toplantısında yaptığı konuşmada, Filistin tarafının, önerilerine sırt çevirerek, barış anlaşmasının önünde engel olduğunu gösterdiğini öne sürdü.

İnşaat durdurma kararlarının 10 ay geçerli olduğunu kaydeden Netanyahu, "Ebu Mazen (Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas) 8. ayda gelip şimdi barış yapalım dese bile, bu süre sonunda biz inşaatlara başlayacağız" dedi.

Bu arada, Yahudi yerleşimlerinde inşaatların durdurulması kararına İsrail aşırı sağından gelen tepkiler artıyor.

Maariv gazetesi, durdurma kararının ardından Netanyahu ile Savunma Bakanı Ehud Barak'a yerleşimcilerden saldırı olabileceği endişesiyle, ordu, polis ve iç güvenlik servisi arasında değerlendirmeler yapıldığını yazdı.

Habere göre, Batı Şeria'da en aşırı sağcıların yaşadığı yerleşimlerden biri olarak tanınan Yitzhar'da dağıtılan broşürlerde, "Yahudilere huzur yoksa, Araplara da huzur olmayacak" ve "Arapların Yahudilere yaptığını, Yahudiler de Araplara yapacak" gibi tahditlerin savrulduğu ifade edildi.

Öte yandan, hükümetin inşaatların durdurulduğuna ilişkin tebligatını götüren kontrolörlerin araçları, yine Nablus yakınındaki Kedumim yerleşiminde yumurta yağmuruna tutuldu.

Onlarca polis koruması altındaki kontrolörlerin ancak bir Filistin köyünden geçerek yerleşime girebildikleri, 150 kadar yerleşimcinin yollarda barikat kurdukları bildirildi.

Muhtemelen Yitzharlı olduğu belirtilen Yahudi yerleşimciler, sabaha karşı bölgede bulunan Eynabus köyünde Filistinli bir çiftçiye ait bir binayı, araçları ve bir traktörü ateşe verdiler.

Deposu ve araçları yanan Filistinli Nadir Haşim, İsrail Sivil Yönetimine şikayette bulundu ve sabah saat 02.00 civarında gelen iki kişinin her şeyi yakmaya başladığını, kendisini de tehdit ettiğini bildirdi.

Bölgedeki İsrail askerlerinin sayısının, yerleşimcilerden kaynaklanacak bir intikam hareketine karşı sayılarının artırıldığı ifade ediliyor.

Henüz kimliği bilinmeyen bir grup saldırganın da İsrail kabinesinin eski Arap bakanlarından Salih Tarif'in aracını yakma teşebbüsünde bulundukları bildirildi.

Celile bölgesinde meydana gelen olayın, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'ın Tarif'i, Filistin lideri Abbas'a, görüşmelere bir an önce başlanmasına yönelik mesajını iletmesi için gönderdiği yönündeki haberlerden sonra yaşandığına dikkat çekildi.

AA