Bağımsız Türkiye Komisyonu (BTK) Başkanı, Finlandiya'nın eski cumhurbaşkanı Martti Ahtisaari, ''Türkiye'nin AB üyeliğinin diğer aday ülkeler gibi değerlendirilmesi gerektiğini'' söyledi. Atina'da yayımlanan Kathimerini gazetesine demeç veren Ahtisaari, Türkiye'nin Avrupa perspektifinin başlangıçta reformların yapılmasını sağladığını, ancak Avrupalı liderlerin tam üyelik yerine alternatif üyelik yolundaki açıklamalarının Türk halkını etkilediğini ve bunun da reformlarda gecikmelere neden olduğunu söyledi.

Reformların gecikmesinin ise Avrupa içinde kaygı yarattığını belirten Ahtisaari, bu kaygının daha fazla gecikmelere yol açmasıyla durumun bir kısır döngüye dönüştüğünü kaydetti.

BTK'nin AB'nin resmi tezinde olduğu gibi, Türkiye'nin kriterlere tam uyum göstermesi halinde diğer aday ülkeler gibi tam üyeliğini desteklediğini söyleyen Ahtisaari, Türkiye'nin tüm kriterlere uymamasının nedeni olarak tüm başlıkların açılmamasını, bazılarının ise bloke edilmesini gösterdi.

Ahtisaari, 35 başlığın açılmasının uzun yıllar gerektirdiğini ve müzakerelerin tamamlanması halinde bunun hemen üyelik anlamına gelmediğini anlatarak, bu üyeliğin her üye ülkece ayrı ayrı onaylanması gerektiğini hatırlattı.

Ahtisaari ayrıca, Türkiye'nin ekonomisinin AB ülkelerinden daha iyi durumda olduğunu ve Orta Doğu, Afganistan, Pakistan ve İran'da önemli rol oynayabileceğini net bir şekilde gösterdiğini belirtti.

Türkiye'nin hukuki olarak Ankara protokolünü uygulamak zorunda olduğuna dikkat çeken Ahtisaari, ancak AB'nin de Kıbrıslı Türklerin tecridini ortadan kaldırmak için siyasi taahhüt verdiğini vurguladı.

Ahtisaari, Ada'da tarafların, müzakerelerin çözüm getirmesi için cesaretlenmeleri gerektiğini, AB içinde böyle bir sorunun çözüm bulmamasının ''ayıp'' olduğunu belirtti.

Martti Ahtisaari, ''Kendi sorunlarımızı çözmeden nasıl uluslararası meselelere müdahale edip başkalarına tavsiyelerde bulunabiliriz'' diye konuştu.

AA