İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Rusya ile ülkesi arasında daha yakın ilişkiler kurulması, ekonomik işbirliğinin artırılması çağrısında bulundu. Doğum yeri eski Sovyetler Birliği olan Lieberman, ekonomik konulara odaklı Rusya-İsrail hükümetlerarası komisyonun toplantısı nedeniyle Moskova'ya yaptığı ziyaret sırasında Rusya Başbakanı Vladimir Putin ile bir araya geldi.

Geçen yıl komisyonun Rusya ile İsrail arasındaki vizeyi kaldırmasından övgüyle bahseden Lieberman, alınan tedbirler sayesinde bu yıl İsrail'i ziyaret edecek turist sayısının iki katına çıkabileceğini kaydetti.

Lieberman, komisyonun her iki ülkenin iş çevrelerini gelecek yıl bir araya getirerek, Rus ve İsrail yatırımlarının korunmasına yönelik önlemler gibi konuları ele alacaklarını belirtti.

Putin de, İsrail'deki Rus nüfusunun başka hiçbir ülkeyle olmadığı kadar bu iki ülkeyi yakınlaştırdığını söyledi. Lieberman'ın geçmişine de atıfta bulunan Putin, "Sovyetler Birliği'nden kişilerin parlak siyasi kariyerler inşa etmesinden memnuniyet duyduklarını ifade etti.

İsrail ile Rusya arasındaki görüşmede, İran ya da başka bir dış politika konusunun ele alınmadığı belirtildi.

AA