Amerikalı siyahi pop şarkıcısı ve besteci Stevie Wonder, çağımızda insanlara engelli olmalarından dolayı kötü muamele ve ayrımcılık yapılmasına izin verilemeyeceğini, bu durumun kesinlikle kabul edilemez olduğunu söyledi. Stevie Wonder'ın, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun tarafından BM'nin 11. Barış Elçisi olarak seçilmesi dolayısıyla BM'de bir basın toplantısı düzenlendi. Basın toplantısına Wonder ile birlikte genel sekreter Ban ve ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice da katıldı.

Wonder, BM'nin barış elçisi olarak seçilmekten ve bugün BM'de olmaktan dolayı büyük onur duyduğunu söyledi. Wonder, dünya nüfusunun yüzde 10'unun engellilerden oluştuğunu belirterek, dünyanın geri kalan yüzde 90'lık kısmının engelli insanların yaşamlarını iyileştirmeye ve onların yaşamlarını kolaylaştıracak teknolojik yeniliklerden yararlanabilmelerini sağlamaya çaba göstermeleri gerektiğini bildirdi.

''2010 yılına yaklaştığımız bu günlerde, bu yüzyılda dünyada hala insanlara engelli olmalarından dolayı kötü davranılmasına ve bu insanların ayrımcılığa maruz kalmasına izin veremeyiz. İnsanoğlunun Aya ve uzaya gittiği bir dönemde bu tür uygulamalar kabul edilemez'' diyen Wonder, ''dünyanın engellilerin erişebilecekleri bir duruma getirilmesi'' gerektiğini vurguladı. Wonder, bu kapsamda kendisinin de kullandığı ve yaşamını çok kolaylaştıran özel cep telefonu, sesli not tutucusu, renk okuyucu gibi aletlerden tüm engellilerin yararlanmasını istediğini de kaydetti.

''İnsanların gözleri görmeyebilir ama vizyon sahibi olmazsanız yaşamda hiçbir şey başaramazsınız'' diyen Wonder, Kopenhag'da yapılacak iklim zirvesinin başarılı olmasını istediğini, iklim değişikliğinin bir gerçek olduğunu ve bu tehlikeyle mücadele edilmezse dünyada ölümlerin olacağını dile getirdi.

AA