Türkiye, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısında, Bosna-Hersek'e Üyelik Eylem Planı (MAP) verilmesi için diplomatik çabalarını yoğunlaştırdı. Türkiye'nin girişimiyle Bosna-Hersek'in MAP başvurusunu tartışmak için düzenlenen gayri resmi toplantıya çok sayıda NATO üyesi katıldı.

Edinilen bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, toplantıda Bosna-Hersek'te barış ve istikrarın devamı için MAP'ın büyük önem taşıdığını vurgulayarak, NATO'nun bu konuda ahlaki sorumluluğu olduğunu belirtti.

1990'lı yıllarda bu kadar trajedi yaşayan bir ülkenin yanlız bırakılmaması gerektiğini kaydeden Davutoğlu, AB'nin Sırbistan, Karadağ ve Makedonya'ya vize muafiyeti getirirken Bosna-Hersek'i dışlamasının da bu ülkenin dışlanmışlık duygusunu artırdığını ifade etti.

Bosna-Hersek'in komşuları başta olmak üzere toplantıda söz alan hemen tüm ülkeler MAP'a destek verirken bunun için Bosna-Hersek'te anayasal reformların beklenmesinden yana tavır alan NATO üyelerinin görüş belirtmemesi dikkati çekti.

Bosna-Hersek ve Karadağ'ın Üyelik Eylem Planı'na dahil edilmeleri konusu, NATO dışişleri bakanlarının bu akşamki Kuzey Atlantik Konseyi çalışma yemeğinde gündeme gelecek.

NATO'nun Üyelik Eylem Planı, aday ülkeleri üyeliğe hazırlamak için yapmaları gereken siyasi, ekonomik, savunma ve güvenlik alanlarında reformlarla ilgili NATO tavsiye, yardım ve pratik destek programlarını kapsıyor. NATO Üyelik Eylem Planı'nda halen sadece, Yunanistan'la isim anlaşmazlığını çözemediği için bu ülkenin vetosu nedeniyle üye olamayan Makedonya bulunuyor.

AA