NATO dışişleri bakanları toplantısına katılmak üzere Brüksel'e gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD'nin Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke ile görüştü. Edinilen bilgiye göre görüşmede Afganistan'da Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin yemin töreninin ardından ülkenin genel siyasi durumu ele alındı.

Davutoğlu, ABD temsilcisine Türkiye'nin "Afganistan'da siyasi sürecin sağlıklı işleyişine ve ulusal uzlaşı sürecine önem verdiğini ve Afganistan için ekonomik eylem planına ihtiyaç duyulduğunu" aktardı.

Görüşmede, Holbrooke'un, Türkiye'nin Afganistan'a katkılarını takdir ettiği, herhangi bir asker talebinde bulunmadığı bildirildi.

NATO'nun Afganistan'daki operasyonu çerçevesinde Kabil Bölge Komutanlığını geçen ay bir yıl süreliğine yeniden devralan Türkiye, Afganistan'da normalde 800 civarında bulunan asker sayısını, komutanlık görevi süresinde 1700 civarında tutacak. Türkiye, Afganistan'daki askeri gücünün görev alanını Kabil ve çevresinin güvenliğini sağlamakla sınırlandırmıştı.

Bu arada NATO dışişleri bakanları toplantısı öncesinde basına bilgi veren İttifak sözcüleri, Afgan güvenlik güçlerinin eğitimi için asker ve polis, en az bin ilave eğitimciye ihtiyaç duyulduğunu ve toplantıda bu konuya ağırlık verileceğini belirttiler.

AA