Rusya Başbakanı Vladimir Putin, ABD dahil bir kısım ülkelerin Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) üye omasını engellediğini söyledi. Canlı yayında vatandaşlarını sorularını yanıtlayan Putin, "Bilinmeyen nedenlerle ABD lobisi bizim örgüte girmemizi engellemeye çalışıyor." suçlamasında bulundu.

Rusya'nın ekonomik birliğe girişi stratejik bir hedef olarak gördüğünü ifade eden Rusya Başbakanı, Soğuk Savaş döneminde alınan ekonomik önlemlerin hala uygulamada olmasını eleştirdi. 16 yıldır DTÖ'ye girmek için çabalarını sürdüren Moskova, 1 Ocak 2010'dan itibaren Belarus ve Kazakistan'la gümrükleri kaldırıyor.

EKONOMİK KRİZİN TEPE NOKTASINI GEÇTİK

Rusya Başbakanı Vladimir Putin ekonomik krizin tepe noktasının geçildiğine inandığını söyledi. Canlı yayında vatandaşların yönelttiği soru ve cevapları yanıtlayan Putin, "Büyük oranda krizin tepe noktasının geçildiğine inanıyorum. Küresel ekonomide yaşanan çalkantıdan Rusya'da etkilendi." dedi.

Krizden çıkış için kaynak, zaman ve çaba ortaya konması gerektiğini ifade eden Rusya Başbakanı, "Genel olarak pozitif bir trend olduğunu görüyoruz." değerlendirmesi yaptı.

2009'da enflasyonun yüzde 9'un altında gerçekleşeceğini kaydeden Putin, "Büyük bir ihtimalle yıl sonunda tek rakamlı enflasyonu göreceğiz. Bu yüzde 9'un altında olur." bilgisini verdi. Rusya 2008 yılında yüzde 13'ün üzerinde bir enflasyon rakamı görmüştü.

Rusya'nın 2009 yılında yüzde 8,5-8,7 oranında küçüleceği bilgisini veren Putin, "Endüstriyel üretimde düşüş de yüzde 13 olarak gerçekleşecek. Genel düşüşe rağmen bir kısım sektörlerde de büyüme var. Savunma Sanayiinde yüzde 3,7, uzay endüstrisinde de yüzde 13'lük büyüme var." ifadelerini kullandı.

(CİHAN)