İsviçre, "minare yasağı" üzerine İslam dünyasındaki tepkilerin yatıştırılması için Türkiye'den destek bekliyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Atina'da İsviçreli mevkidaşı Michelin Calmy Rey ile yaptığı görüşme sonrası, İsviçre hükümetinin minare yasağı ile ilgili ortaya çıkan tehlikenin farkında olduğunu ve durumu düzeltme niyeti taşıdığını söyledi.

Davutoğlu, AGİT toplantısında, İsviçre Eyaletler Konseyi Başkanı ile de bir araya geldi. Konsey başkanının, Davutoğlu'na "Size söz veriyoruz, bu yasa iptal edilecek" dediği belirtiliyor.

Temaslarıyla ilgili gazetecilere bilgi veren davutoğlu, referandum sonucunun düzeltilebileceğini belirtti.

Davutoğlu, dini tolerans konusunun referandum meselesi haline getirilmesinin insan hakları açısından doğru olmadığını söyledi.

Bakan Davutoğlu, "Mesele, minare yasağının cami yasağına, cami yasağının da ibadet yasağına dönüşerek Avrupa'da yeni bir kültürel soğuk savaşın çıkmasının engellenmesidir" dedi.

Davutoğlu, "İstanbul'da kimse kiliselerin çanlarına dokunamaz" ifadesini kullanarak, Türkiye'nin de konunun çözümünde her türlü yardımı vermeye hazır olduğunu belirtti.