Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Atina'daki temasları çerçevesinde Pire Türk Şehitliğini ziyaret etti. AGİT 17. Bakanlar Konseyi toplantısına katılmak üzere Atina'da bulunan Davutoğlu, Türkiye'nin Atina Büyükelçisi Mehmet Hasan Göğüş ve beraberindeki heyetle Pire Türk Şehitliğine ziyarette bulundu.

Davutoğlu, şehitliğe çelenk bıraktı ve anı defterine şunları yazdı:

"Balkan, 1. Dünya Savaşı ve İstiklal Harbinde esir düştükten sonra Pire'de ebedi istiharatgahlarında huzur içine yatan aziz şehitlerimizi ziyaret etmekten büyük bir onur duyuyorum. Aziz şehitlerimiz kutsal emanetinize sahip çıkamaya devam edeceğiz. Ruhunuz şad, mekanınız cennet olsun".

Dışişleri Bakanı Davutoğlu dün Ermenistan, Azerbaycan, İsviçre, Kazakistan, Slovakya, Litvanya ve Avusturya dışişleri bakanları ve Minsk grubu eş başkanları ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı James Steinberg, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in katılımıyla ''3+2'' formatında bir araya gelmiş, bugün Yunanistan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu ile görüşmelerde bulunmuştu.

Davutoğlu, NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere bu akşam saatlerinde Brüksel'e hareket edecek.

Pire Türk Şehitliği

Pire Türk Şehitliği 1859 yılında Müslüman mezarlığı olarak kurulduktan sonra, 24 Mart 1890 tarihinde Pire Belediyesi tarafından Osmanlı Devleti'ne verildi. Balkan Savaşı, Birinci Dünya Savaşı ve İstiklal Savaşında esir olarak Atina'ya götürülen ve ölenlerin defnedilmesiyle şehitlik hüviyetini kazandı.

Şehitliğin sorumluluğu, 1954 yılında bir abide inşası sonrası, Pire Başkonsolosluğundan alınarak 1958 yılında Atina Askeri Ataşeliğine devredildi. Toplam 2700 metre kare büyüklüğündeki şehitlik, 1968, 1971, 1975, 2006 ve 2008 yıllarında bakım ve onarım gördü.

AA