Danimarka'nın başkenti Kopenhag, 7-18 Aralıkta yapılacak iklim zirvesi için hazırlıklarını tamamladı. Atmosferin sanayi ve sanayi ürünlerinden dolayı kirlenmesini engellemek için "uzun vadeli" planların yapılacağı zirvede, 1997 tarihli Kyoto Protokolünün yerine geçecek yeni bağlayıcı nitelikte bir devletler arası iklim sözleşmesinin imzalanması hedefleniyor.

Kopenhag'da 13 Aralıkta, atmosferin sağlığı için azami sınır olan her bir milyon atoma 350 karbondioksit atomunu temsilen kiliselerin çanları 350 kez çalacak.

Zirve vesilesiyle yurttaşlara temiz enerjinin nasıl olacağı hakkında bilgi veriliyor. İlköğretim okullarından başlayarak toplumun her kesimine elektriği daha az harcayacak "doğa dostu ampuller" tanıtılıyor. Kentin meşhur Tivoli lunaparkı ve hayvanat bahçesi personeli güneş enerjisiyle çalışan araçlar kullanıyor ve kentin tramvayı mazot yerine kolza yağı yakıyor.

Güneş, rüzgar, hidroelektrik temelinde temiz enerji üretimi için yurttaşlara yönelik her düzeyde bilgi verici yayınlar yapılıyor. İlk ve orta öğretim kurumları, iklim değişikliğini ders olarak programlarına aldı.

Ülkenin İklim-Enerji Bakanlığı, otomobil kullanımında mutlaka yolcu alınarak dolu gidilmesi ve uçakların yerine elektrikli trene binilmesi gibi tavsiyelerde bulunuyor.

Hala karbondioksit kaynağı fosil yakıtı kömür kullanan 5,4 milyon nüfuslu Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın bulunduğu Zeeland Adası ile Jutland Yarımadası rüzgar jeneratörleriyle örülü bulunuyor. Danimarka, Kyoto Protokolü'ne göre 2008-2012'de sera gazı emisyonunu yüzde 21 kesmesi gerekiyordu, ancak yüzde 4 kesebildi.

Danimarka'nın ölümsüz masal yazarı ve şairi Hans Christian Andersen'in (1805-1775) sonsuz fedakar "Küçük Denizkızı", aslında ölüm kalım savaşı veren tabiatı simgeliyor. 1913'te Kopenhag'ın Langelinye Limanı'nda kaya üzerine oturtulan Küçük Denizkızı heykeli, sessizce doğanın "bozuluşunu" izliyor.

AA