Kosova Dışişleri Bakanı İskender Hüseyni, bağımsızlık ilanından geri dönüş olmadığını ve Kosova'nın geleceğini tartışmaya açmanın bölgede yeni çatışmalara yol açabileceğini söyledi. Hüseyni, Sırbistan'ın başvurusu üzerine, Kosova'nın tek yanlı bağımsızlık ilanını görüşmeye başlayan Uluslararası Adalet Divanı'nda yaptığı savunmada, Kosova'nın geleceği konusunda Sırbistan ile müzakerelerin açılmasının düşünülemeyeceğini belirtti.

Bakan Hüseyni, aksi halde bunun yıkıcı etkisinin büyük olacağı, bölgede yeni çatışmaları başlatabileceği uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletlerin eski Özel Temsilcisi Martti Ahtisaari'nin Kosova'nın bağımsızlığını tavsiye ettiğini hatırlatan Hüseyni, Ahtisaari planının da Avrupa Birliği, NATO ve BM Genel Sekreteri tarafından desteklendiğini ifade etti.

Sırbistan'ın Fransa Büyükelçisi Dusan Batakoviç de mahkemede verdiği ifadede, Kosova'nın tek yanlı bağımsızlık ilanının Sırbistan'ın egemenliğinin ve uluslararası hukukun ihlali olduğunu savundu.

11 Aralıkta sona erecek oturumlarda, bugünkü duruşmanın ardından, aralarında ABD, Rusya, Fransa ve İngiltere'nin bulunduğu 29 ülkenin daha görüşünü anlatmak üzere 45'er dakikalık sunumlar yapması planlanıyor.

AA