İtalya'nın güneyindeki Puglia bölgesinde faaliyet gösteren mafya üyelerine karşı bu sabah düzenlenen operasyonda 83 kişi tutuklanırken, 220 milyon avro tutarındaki mal varlığına da el konuldu. Mafya nitelikli suç örgütüne üyelik, adam öldürmeye teşebbüs, tefecilik, kara para aklama, ihaleye fesat karıştırma, uyuşturucu ticareti gibi suçlarla itham edilen sanıklardan 53'ünün tutuklanarak cezaevine sevk edildiği, 30'unun ise evlerinde zorunlu ikamete tabi tutuldukları açıklandı.
Üç ayrı bölgede düzenlenen operasyonlarda tutuklanan kişiler arasında, mafyanın Bari kentindeki başı Savinuccio Parisi ve yardımcılarından Antonio Di Cosola'nın yanı sıra banka müdürleri, avukatlar ve kamu görevlilerinin de bulunduğu kaydedildi.

Parisi önderliğindeki mafyaya ait olduğu saptanan şirketler ve holdingler, araziler, banka hesapları ve lüks otomobillere de operasyon çerçevesinde el konulduğu belirtildi.

Güvenlik birimleri, el konulan mal varlıklarının tahmini toplam değerini ise 220 milyon avro olarak açıkladı.

Bari'deki mafyayla bağlantılı oldukları gerekçesiyle mühürlenerek el konulan işletmeler arasında, Londra'da faaliyet gösteren bahis oyunları şirketlerinden Paradisebed'in de bulunduğu bildirildi.

AA