Hindistan Çevre Bakanı Jairam Ramesh, ülkesinin, Danimarka'nın sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik önerilerini kabul etmeyeceğini açıkladı. Ramesh, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da 7-18 Aralıkta yapılacak BM İklim Konferansından önce bugün Hintli haber kanalı CNN-IBN'e yaptığı açıklamada, Danimarka hükümetinin önerileriyle ilgili fazla ayrıntıya girmeden, önerileri Hindistan için "açıkça kabul edilemez" olarak niteledi.

Hindistan basınına göre, Danimarka bütün ülkelere, 2025'ten itibaren, hangi düzeyde olursa olsun sera gazı emisyonlarını azaltmayı öneriyor.
Ramesh, başka bir Hintli haber kanalı olan NDTV'ye yaptığı açıklamada, Danimarka'nın hazırladığı sera gazı emisyonlarını azaltmaya yönelik bir ön projeyi gördüğünü ve bu ön projenin Hindistan için endişe verici unsurlar içerdiğini belirtti.

Hindistan, ABD ve Çin'le birlikte, atmosfere en fazla, karbondioksit başta olmak üzere sera gazları salıveren ülkeler arasında bulunuyor. Hintli yetkililer sera gazı emisyon kesintisi öngören önerilerin Hindistan'ın ekonomik kalkınmasını frenlemesinden korkuyor.

Hindistan Çevre Bakanı Ramesh, Kopenhag'da yapılacak BM İklim Konferansında Çin'i temsil edecek olan Şie Cınhua'nın Danimarka hükümetine daha kabul edilebilir karşı öneri sunacağını söyledi.

Hindistan, Çin, Brezilya ve Güney Afrika, sera gazı emisyonlarının azaltılması konusunda kalkınmış ülkeleri daha fazla sorumluluk yüklenmeye davet ediyor.

Karbondioksit ve sera etkisine neden olan diğer beş gazın salımını azaltmayı öngören ve 2012'de yürürlükten kalkacak Kyoto İklim Protokolü yerine ne tür bir anlaşmanın olabileceğine ilişkin tartışmalar, Kopenhag'da yapılacak konferansa katılacak ülkeler arasında sürüyor.

AA