Çin Devlet Başkanı Hu Cintao, "Avrupa'yla ilişkileri geliştirmeyi dışişlerinin öncelikli adımlarından biri olarak gördüklerini ve bu ilişkinin daha yüksek düzeye taşınması için Avrupa ile birlikte çaba harcamaya hazır olduklarını" belirtti. Hu Cintao, Pekin'de 12. Çin-AB zirvesine katılmak üzere Çin'e gelen, AB dönem başkanlığını yürüten İsveç Başbakanı Fredrik Reinfeldt ile AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'yu kabul etti.

İki tarafın da uzun vadede kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerini geliştirmede kararlı olmasını beklediğini söyleyen Hu, iki tarafın, siyasi diyalog ve görüşme mekanizmasını hızlandırarak, önemli sorunlar karşısında eşgüdümü güçlendirmesi ve sorunları çözme noktasında birbirlerinin hassasiyetlerine saygı göstermesi gerektiğini ifade etti.

Çin Uluslararası Radyosunun bildirdiğine göre, Reinfeldt, Avrupa tarafının Çin'le birlikte ticari korumacılıkla mücadele ederek, dünya ekonomisinin canlanmasına katkı yapmaya hazır olduğunu kaydetti.

Reinfeldt, Çin'in sürdürülebilir gelişme yolunu olumlu bulan Avrupa'nın, iklim değişikliğiyle mücadele konusunda da işbirliğini güçlendirmek istediğini anlattı.

Barroso da, Çin'in gelişmesinin dünya barışı ve istikrarı için çok önemli olduğunu belirterek, Çin'le birlikte ikili ilişkileri yeni bir düzeye taşıma beklentilerini dile getirdi.

AA