Honduras'ta dün yapılan devlet başkanı seçimini muhafazakar toprak ağası Porfirio Lobo kazandı. Seçim yetkilileri, oyların yüzde 60'dan fazlasının sayıldığını ve Lobo'nun yüzde 56 oy aldığını, rakibi iktidardaki Liberal Parti'nin adayı Elvin Santos'un ise yüzde 38 oy ile ikinci sırada kaldığını söyledi.

Yetkililer, sandığa gitme oranının ise yüzde 60'ı geçtiğini belirtti.

28 Haziranda bir darbeyle görevden uzaklaştırılan devlet başkanı Manuel Zelaya ise kendi edindikleri bilgilere göre sandık başına gitme oranının yüzde 35 olduğunu belirterek, bu durumun seçime meşruiyet getirmediğini ve sonucunu tanımayacaklarını söyledi.

Seçimleri boykot çağrısında bulunan Zelaya, seçimlere destek veren ABD'yi de eleştirerek, ''Washington yönetimi hata yaptı. Eğer onlar ülkelerinde demokrat ise Latin Amerika'da da demokrat olmalılar'' diye konuştu.

Seçim görevlileri başkent Tegucigalpa'nın gecekondu mahallelerinde sandığa gitme oranının düşük, Zelaya karşıtlarının yoğun olduğu semtlerde ise yüksek olduğunu söyledi.

Bu arada kuzeydeki San Perdo Sula kentinde Zelaya yandaşı yüzlerce kişiye polis göz yaşartıcı gazla müdahale etti, olaylarda bir kişi yaralandı.
Öte yandan Elvin Santos, Lobo'ya karşı kaybettiğini kabul etti.


Santos, seçim sonuçlarının netleşmesiyle yaptığı açıklamada, artık birlik olma zamanının geldiğini ifade etti.

AA