Venezüela'nın solcu Devlet Başkanı Hugo Chavez, Filistin'de büyükelçilik açmayı planladıklarını söyledi.

 

Venezüela Devlet Başkanı Hugo Chavez, ülkesinde temaslarda bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'la görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Filistinlilere yardım edebilmek amacıyla ilişkileri büyükelçilik düzeyine taşımak istediklerini, bu çerçevede atanacak büyükelçinin birkaç gün içinde belirleneceğini belirtti.

Filistinli gençlere Venezüela'da eğitim görmeleri için burs vereceklerini kaydeden Chavez, İsrail hakkındaki sert ifadelerini yineledi ve "Kendisini yok etmeyi amaçlayan, öldüren ve yıkan İsrail'e karşı verdiği, anılmaya değer mücadelesinde Filistin halkının yanındayız" dedi.

Chavez, kendilerini Filistin devletinin kurulmasına adamaları gerektiğini belirtti ve "Venezüela Filistin, Filistin Venezüela'dır. Ortak bir mücadelemiz vardır" diye konuştu.

ABD'nin, Kolombiya'daki askeri üslerde daha fazla asker bulunmasına olanak tanıyacak anlaşmaları yaparak bu ülkeyi "Güney Amerika'nın İsrail'i" haline getirmek istediğini ileri süren Chavez, konuşmasında, "Kolombiya... Güney Amerika'nın İsrail'i. ABD'nin niyeti budur. Bu şekilde diğer Güney Amerika ülkelerini gözetleyebilecektir" ifadelerine yer verdi.

Venezüela, Gazze'deki operasyonları nedeniyle İsrail ile diplomatik ilişkileri ocak ayında kesmişti.

AA