Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığı, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun (UAEK) yönetim kurulunda dün kabul edilen İran'la ilgili karar tasarısının, "uluslararası toplumun İran'ın niyeti ve fiilleriyle ilgili endişelerinin güçlü bir işareti olduğunu" bildirdi.

Dışişleri Bakanı David Miliband, bakanlığın resmi internet sayfasında yer alan konuyla ilgili açıklamasında, şunları kaydetti:

"UAEK'da kabul edilen yönetim kurulu kararı, İran'a fiilleri ve niyetlerinin uluslararası endişe yarattığına ilişkin mümkün olan en güçlü işareti göndermektedir.

Kararın açıkça ortaya koyduğu gibi, İran hem UAEK hem de BM Güvenlik Konseyi nezdindeki yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Bunu yapmadığı takdirde, uluslararası toplumun İran'a niyetleri konusunda güven duyması imkansızdır."

İran'ın bu çağrılara yanıt vermesinin beklendiğini vurgulayan Miliband, "Ancak eğer İran bir yanıt vermemeyi tercih ederse uyguladığımız politika çerçevesinde İran'a daha fazla baskı uygulamayı gözden geçirmekten başka seçeneğimiz olmayacaktır" dedi.

İran'la ilgili dün kabul edilen karar tasarısında, İran yönetiminin BM Güvenlik Konseyi'nin 1737, 1747, 1803 ve 1835 sayılı kararlarına da bugüne kadar yapılan tüm uyarılara rağmen uymayarak uranyum zenginleştirme faaliyetlerini aralıksız sürdürdüğü ifade edilmişti.

Karar tasarısı, İran'dan Fordo tesislerindeki uranyum zenginleştirme faaliyetlerini durdurmasını, yeni ve gizli tesis inşa planı olmadığını teyit etmesini talep ediyor.

Birleşik Krallık Dışişleri Bakanlığının internet sayfasında ayrıca, UAEK yönetim kurulundaki kararın, 25 lehte, 6 çekimser (Brezilya, Mısır, Pakistan, Güney Afrika, Türkiye ve Afganistan), ve 3 karşı (Küba, Malezya ve Venezuela) oyla kabul edildiği anımsatılıyor.

AA