Almanya'da bilişim sektörünün önde gelen kuruluşlarından olan Fokus Frauenhofer Enstitüsünün Afrika'da başlatacağı "Fokus Net4DC" adlı internet erişimi projesinin sorumlu yöneticiliğini Burak Şimşek isimli Türk yapıyor. Ocak ayında başlatılacak "Fokus Net4DC" projesi, başkent Berlin'de Şimşek'in yanı sıra Fokus Frauenhofer Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Radu Popescu-Zeletin, Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ulrich Buller ve Zambia'da bir projenin yöneticiliğini yapan Karl Jonas'ın da katıldığı basın toplantısıyla kamuoyuna tanıtıldı.

Toplantıda konuşan Şimşek, projeyle, internete erişimi olmayan ve tıbbi, ekonomik, siyasi ve eğitime dair bilgilere ulaşma olanağı bulunmayan az gelişmiş bölgelerin bu bilgilere erişiminin sağlanacağını belirtti.

Projede kırsal bölgelere ağırlık verdiklerini ifade eden Şimşek, benzer projelerin Avrupa ve Türkiye'de de uygulanabileceğini kaydetti.
Hedeflerinin, insanların yoğun bir şekilde yaşamadıkları yerlere ve yoksul kimselere teknoloji ve bilgiyi götürerek, buralara dışarıdan gelecek şirketlere de iş modelleri sunmak olduğunu ifade eden Şimşek, projenin farklı ülkelerdeki tanınmış telekomünikasyon şirketleri tarafından da desteklendiğini belirtti.

Afrika'da Zambia'nin Macha köyünde bu konudaki bir ön projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Şimşek, burada baz istasyonlarıyla kablosuz internet ağı kurduklarını söyledi.

Macha'da yaşayan bir kişinin, internette gördüğü ay çiçeği tarlası modelini kendi bölgesinde de uyguladığını anlatan Şimşek, bu tür girişimlerin bu bölgelerin gelişmesi açısından önemli olduğunu belirtti.

Bu bölgelere en hızlı ve en gelişmiş teknolojiyi götürmenin anlamı olmadığını kaydeden Şimşek, "Bizim yapmak istediğimiz küçük çapta, ancak oradaki halkın ihtiyaçlarına hitap edecek, insanları internetle tanıştıracak imkanlar hazırlamak" dedi.

Şimşek, Frauenhofer Enstitüsünün birikimini de kullanarak, elektrik bulunmayan yerlere güneş enerjisi gibi teknolojileri de götürmeyi düşündüklerini söyledi.

Kendisinin projede görev alan tek Türk olduğunu ifade eden Şimşek, herhangi bir konuda zorluk çekmediğini söyledi.

Popescu-Zeletin de, yüksek teknolojiye sahip olmayan ülkelerde, insanların yoğun yaşamadığı ve İngilizce bilmediği bölgelere altyapıyı götürerek, eğitime katkı sağlamak istediklerini belirtti.

Daha önceki projelerde, uygulamanın yapıldığı ülkeler için 100 avroya dizüstü bilgisayar üretildiğini hatırlatan Popescu-Zeletin, "Altyapı olmadıktan sonra bu tür şeylerin bir getirisi olmuyor" dedi.

AA