Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun İran ile ilgili telefon diplomasisi sürüyor. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Davutoğlu, son İran ziyareti hakkında bilgi aktardığı telefon trafiği çerçevesinde, dün düzenlenen Türkiye-AB Troyka toplantısının ardından ABD Başkanı Barack Obama'nın Ulusal Güvenlik Danışmanı General Jim Jones ve ABD'nin Afganistan ve Pakistan özel temsilcisi Richard Holbrooke ile de görüştü.

Davutoğlu'nun Jones ve Holbrooke ile görüşmelerinde de İran'a yaptığı son ziyaretten edindiği izlenimleri aktardığı, ayrıca 3-4 Aralıkta Brüksel'de yapılacak NATO dışişleri bakanları toplantısı öncesinde NATO, Afganistan ve Bosna Hersek'le ilgili son gelişmeleri ele aldığı bildirildi.

Bakan Davutoğlu, önceki akşam da ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle ve Birleşik Krallık Dışişleri Bakanı David Miliband'i arayarak, İran'ın nükleer programıyla ilgili son gelişmeleri ele almıştı. Davutoğlu'nun İran ile ilgili temaslarının sürmesi bekleniyor.

AA