Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed el Baradei, nükleer çalışmaları konusunda kendisine sunulan çözüm planını reddeden İran'a karşı yaptırımların sertleştirilmesini önermediğini söyledi.

 

12 yıllık başkanlık görevini 5 gün sonra devredecek olan Baradei, Reuters'a verdiği demeçte, yaptırımların sertleştirilmesinin, ters sonuçlar doğuracağını belirtti.

İran'ın kısa sürede nükleer bir tehdit hale gelmesi ihtimalinin olmadığını, bu nedenle bu ülkeye yönelik yaptırımların sertleştirilmesinde acele edilmemesi gerektiğini kaydeden El Baradei, "bu ülkenin nükleer yakıt sorunu konusunda belirli bir tutum takınması için beklenmeli" dedi.

Baradei, İran'ın, kullanılmış nükleer yakıtların depolanmasıyla ilgili olarak kendisine sunulan ve reddettiği önerinin Batı tarafından, İran'ın istediği şekilde değiştirilemeyeceğini de belirtti. Baradei, teklifin, İran'ın istekleri doğrultusunda değiştirilmesinin, bu ülkenin nükleer silah yapma riskini azaltmayacağını, bu nedenle Batı'nın tutumunu değiştirmeyeceğini belirtti.

İran'ın daha önce gizli tutulmuş bir nükleer tesisinin bulunduğunun açıklanmasının, bu ülkeyle batı arasındaki güvensizliği körüklediğini belirten Baradei, buna karşın bu ülkenin başka gizli nükleer tesislerinin bulunduğu yolunda bir ipucu olmadığını kaydetti. Baradei, İran'ın yeni açıklanan Fordov tesisi hakkındaki bildirimini zamanında yapmadığını, tesisi, inşaatının başlamasından itibaren iki yıl boyunca gizli tuttuğunu ifade etti.

Baradei, İranlıların kendisine, Fordov tesisini, Natanz'daki tesislerinin bombalanması halinde uranyum zenginleştirme teknolojisini devam ettirebilmek için kurduklarını anlattıklarını da belirtti.

AA