Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Libya ile Türkiye arasında vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasıyla önümüzdeki Kurban Bayramı'nda iki bayramı bir arada kutlayacaklarını söyledi.

Suriye'yle de Ramazan Bayramı öncesinde bu adımı attıklarını hatırlatan Erdoğan, imzalanan sekiz anlaşmaya ek olarak bazı anlaşmalar için de ön görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Türk ve Libya heyetleri arasındaki görüşmeler ve imza töreninin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan, Libya ziyaretinin çok verimli geçtiğini, bundan sonra bu işbirliği sürecinin bakanların geliştireceğini söyledi. İki ülke arasındaki ticaret hacmini bu yıl 1,4 milyar dolardan 2 milyar dolara çıkarmak istediklerini belirten Erdoğan,

"ET-TEKRARU AHSEN VELEV KANE YÜZ SEKSEN"

"Bizde bir söz var. Yarı Arapça yarı Türkçe. 'Et-tekrarı ahsen, velev kane yüz seksen. (Yüz seksen kere de olsa tekrar etmek daha güzeldir.)' diyen Erdoğan, iki ülke arasında imzalanan 8 anlaşmayı bir kez daha tekrar etti. Erdoğan, ayrıca daha sonra imzalanacak anlaşmaların ön görüşmelerini yaptıklarını söyledi. Başbakan Erdoğan, bunların, çifte vergilendirmenin önlenmesi, yüksek düzeyli işbirliği konseyinin kurulması gibi konularda olduğunu ifade etti.

Başbakan Erdoğan, ziyaretin verimli geçtiğini görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Aksi takdirde bu bir turistlik seyahat olmuş olur ki üzülürüz." diye konuştu.

CİHAN