Rusya'nın İran'a satışını gerçekleştirdiği, ancak İsrail ve Batılı ülkelerden gelen tepkiler nedeni ile sevkıyatını geciktirdiği S-300'lerle ilgili tartışma büyüyor.

 

Rusya'yı anlaşmalara uymamakla suçlayan Tahran, kendi füze savunma sistemlerini kuracaklarını açıklarken, Rusya Bilimler Akademisi'nden Vladimir Yevseyev yaptığı değerlendirmede, İran'ın S-300 savunma sistemlerini kopyalamasının mümkün olmadığını söyledi.

Ria Novosti haber ajansına açıklamada bulunan Yevseyev, "Bu tamamı ile yanlış bir bilgi. Bir çok teknik kompleks yapıdan oluşan S-300'leri Tahran'ın üretmesi mümkün değil. Bunları kopyalaması da mümkün değil." dedi.

Çin'in S-300'leri kopyaladığı ile ilgili de konuşan uzman, "Çin'in S-300'leri üretebildiği konusu tartışmalı. Çin daha farklı teknoloji birikimine sahip. Pekin S-300 sistemlerini daha önce satın almıştı." bilgisini verdi.

İran'ın hava savunma yapısının çok eski olduğunu ifade eden Rus uzman, S-300'lerin İran'ın savunma kapasitesinin artırılmasında önemli katkı sağlayacağına işaret etti.

Rusya, Tahran'a S-300 füze savunma sistemlerinin satışı ile ilgili anlaşmayı Aralık 2005'de parafe etmişti. Ancak, anlaşma ile ilgili resmi bir açıklama bugüne kadar yapılmadı. İran önceki gün de, Rusya'nın sevkıyatı gerçekleştirmemesi durumunda konuyu uluslararası mahkemeye taşıyacağı konusunda tehdit de bulundu.

CİHAN