İsrail, İran'dan gelebilecek bir saldırı olasılığına karşılık yeni teknolojinin kullanıldığı füze savunma sistemini kullanıma hazırlıyor.

Hamas ve Hizbullah'la mücadelesinde füze saldırılarının önünü almakta zorlanan İsrail, savunma teknolojisini geliştirme çalışmalarına ağırlık verdi.
Gazze veya Lübnan'dan fırlatılacak füzeleri havadayken imha edecek yeni savunma sistemiyle ilgili denemelerin başarıyla sonuçlandığı ve sistemin sınırlara gelecek yıl konuşlandırılacağı belirtiliyor.

Ordu, bir yandan da İran'ın uzun menzilli füzelerini atmosferin dışında imha edecek yeni nesil Arrow savunma sistemini geliştirmek için çalışma yürütüyor.

Halihazırda 3 adet Alman yapımı Dolphin denizaltısı bulunan İsrail ordusu, nükleer silah taşıma kapasitesine sahip iki denizaltı daha almayı planlıyor ve uzmanlar, bu denizaltıların İran sahillerine konuşlandırılabileceğini söylüyor.

Ordunun bazı projeleri İsrail'de eleştirilere neden oluyor. Projelerin yeteri kadar etkili olmadığı ve maliyetlerinin yüksek olduğu ileri sürülüyor. Birçok İsrailli de, burada yaptığı açıklamada güvenliğin ancak düşmanlarla barış yaparak sağlanabileceğini söyleyen ABD'nin eski başkanlarından Bill Clinton'ın bu fikrine katılıyor.

AA