Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, İsrail Sanayi, Ticaret ve Çalışma Bakanı Binyamin Ben-Eliezer'in İsrail davetine ilişkin olarak, "Değerlendireceğiz, koşullar yerine getirildiği takdirde ziyaretlere devam edilir" diye konuştu Özügergin, Dışişleri Bakanlığındaki basın toplantısında konuya ilişkin soru üzerine, Ben-Eliezer'in davetini doğrulayarak, "Değerlendireceğiz. Programımıza bakılır, önümüzdeki dönemde şartlar, koşullar yerine geldiği takdirde ziyaretlere devam edilir. Burada önemli olan İsrail ile ilişkilerimize herhangi bir kopma meydana gelmemiştir" dedi.

Ben-Eliezer'in ziyaretinde çeşitli vesilelerle ortaya konduğu gibi, ilişkilerin ilerletilmesi üzerinde çalışıldığını ifade eden Özügergin, fakat bazı soruların ortada olduğunun aşikar olduğunu, Gazze'deki durumun hala vahametini koruduğunu söyledi.

Özügergin, Orta Doğu'da barış süreci açısından İsrail-Filistin ve İsrail-Suriye kanallarının tıkalı olduğunu belirtirken, bu iki kanal açılmadan bölgenin refah, istikrar ve barışa kavuşmasının mümkün olamayacağını kaydetti.

Sözcü Özügergin, iki ülke arasında bir trafik olduğunu, bu çerçevede alt düzeyde temasların sürdüğünü sözlerine ekledi.

AA