Atina, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın iki ülke ilişkilerinde kapsamlı diyalog teklifini içeren mektubuna cevap hazırladı.

 

Yarına kadar Ankara'ya ulaşması beklenen mektupta Başbakan Papandreu'nun, "sabit Yunan tezleri" çerçevesinde olumlu cevap vermesi bekleniyor.

Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gönderdiği ve Türk-Yunan ilişkilerinde yeni bir dönemin başlangıcı olarak yorumlanan mektubuna cevabını bu hafta içi gönderecek.

Papandreu, Erdoğan'ın ilişkilerin tüm alanlarda geliştirilmesine hazır olduklarını vurguladığı ve Ege, Kıbrıs ve azınlıklar gibi konularda önerilere yer verdiği 3 sayfalık mektubuna vereceği cevap üzerindeki çalışmalarını tamamladı. Yarına kadar Ankara'ya ulaşması beklenen mektubunda Papandreu, Türkiye'nin ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin yaklaşımına, Atina'nın da yakın işbirliği ve temasları istendiği şeklinde olumlu cevap verecek.

Kasım ayı başında Papandreu'ya ulaşan mektuba Atina'nın ilk tepkisi olumlu olmuş; ancak kapsamlı diyalog için bazı ön koşulların bulunması gereğinden bahsetmişti. Yunan basın-yayın organları, dün Atina'nın vereceği cevaba ilişkin diplomatik kaynaklara dayandırılan haberlere yer verdi. Gazetelerin iddiasına göre, Yunan Başbakan'ın cevabı "sabit Yunan tezleri" çerçevesinde olacak. Atina, Erdoğan'ın "gri bölgeler"i de içeren Ege'de "kapsamlı diyalog" önerisine sıcak bakmıyor. Ege'de sadece "kıta sahanlığı" sorunu olduğunu ileri sürüyor. Kıta sahanlığı konusunun çözümü için de her anlamda Lahey Adalet Divanı'na gidilmesi reddedilmiyor. Bunun için ortak anlaşma ve tahkimnamenin imzalanmasının yeterli olacağı görüşüne yer veriliyor. Yunan Başbakan, Ege konusunda 45'i bulan istikşafi temaslara mektubunda dikkat çekiyor. Papandreu'nun Yunan yaklaşımını bu çerçevede belirlediği savunuluyor.

Mektupta yer aldığı kaydedilen azınlıklar konusunda açılıma gidilmesine ilişkin görüşleri ise Dışişleri Bakan Vekili Dimitris Drutsas, hafta sonu yaptığı açıklamada dile getirdi: "Yunan vatandaşlarıyla ilgili konuları yabancı herhangi bir hükümetle tartışmıyoruz. Üstelik karşılıklılık konusunu kabul etmiyoruz."

Son olarak Eleftheros Tipos gazetesi, dün anamuhalefet Yeni Demokrasi Partisi Sözcüsü Yorgos Kumuçakos'un bir makalesini yayımladı. Kumuçakos, "Atina'nın samimi bir şekilde amaçladığı Türk-Yunan ilişkilerinde yeni bir sayfanın açılmasına yönelik perspektifler, sadece Türkiye'nin Yunanistan karşısındaki tutumunu "askersizleştirmesi" durumunda mümkün olabilir." görüşünü savundu