Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev'in daveti üzerine Rusya'nın Ulyanovski şehrine ziyaret gerçekleştirdi. İki lider burada Azerbaycan eski Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in 1980'li yıllarda Sovyetler Birliği Başbakan Birinci Yardımcısı olduğu dönemde inşasını başlattığı köprünün ve meydana dikilen Haydar Aliyev anıtının açılışını gerçekleştirdi.

Babasının hatırasını yaşattığı için Rusya yönetimine teşekkür eden Aliyev, dünyanın Rusya-Azerbaycan dostluğunu örnek alması durumunda hiçbir sorunun kalmayacağını savundu. Rusya Devlet Başkanı Medvedev'le ekonomik ve siyasi ilişkileri ele aldıklarını kaydeden Aliyev, "Kompleks hale gelmiş bölgesel sorunları bir kez daha değerlendirdik. Verimli bir görüşme yaptık. Haydar Aliyev'ın hatırasının Rusya'da yaşatılması ikili ilişkilerin geldiği düzeyi gösteriyor." dedi.

Medvedev de konuşmasında Aliyev'in açılışa katılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti ifade etti. Rusya lideri köprünün farklı nedenlerle ancak 20 yılı aşkın bir sürede tamamlanabildiğini söyledi.

Önceki gün Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'la sekizinci kez bir araya gelen Aliyev, görüşme öncesinde savaş alternatifinin masada olduğunu söylemişti. Kafkaslarda ikinci bir savaşı istemeyen Rusya, Yukarı Karabağ sorununun barışçıl yollarla çözümü için çaba sarf ediyor.

Doğalgaz sevk yollarını çeşitlendirmek isteyen Bakü, Rusya alternatifini önemsiyor. 2010'dan itibaren Rusya üzerinden doğalgaz satışlarına başlayacak Azerbaycan, başlangıçta 500 milyon metreküp olan rakamı artırmayı hedefliyor. İki lider doğalgaz alımının dışında, petrol sevkıyatı ve ekonomik alanda işbirliklerinin geliştirilmesi ile ilgili projeleri de ele aldı.

(CİHAN)