İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, ülkesindeki tüm siyasi grupların Türkiye'nin AB'ye katılımına destek vermesinden dolayı memnun olduğunu söyledi. Moratinos, meclisteki bir komisyona, İspanya'nın 2010 yılının ilk yarısında üstleneceği AB dönem başkanlığıyla ilgili bilgi verdi.

Meclisteki tüm siyasi grupların, gerek Türkiye'nin gerekse Hırvatistan ve İzlanda'nın AB'ye katılımına destek verdiğini ifade eden Moratinos, AB dönem başkanlığı döneminde Türkiye'nin AB'ye girişinde ilerleme kaydedilmesi için çalışacaklarını bir kez daha vurguladı.

Moratinos, her şeye rağmen Türkiye'nin AB'ye katılımının "zorluklarla dolu bir yol olacağının bilincinde olduklarını" söyledi.

Konuşmasında AB'nin dış politikasına da ağırlık veren Moratinos, AB'nin dış politikada önemli bir aktör olabilmesi için ABD ve Çin ile birlikte bir G-3 yaratması gerektiğini savundu. İspanya Dışişleri Bakanı, "Eğer AB, küresel aktör olarak, herkesin istediği yönde ilerleyecekse, bir G-3 kurulması gerektiğini de düşünmek zorundayız" dedi.

AA