Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail Sanayi ve Ticaret Bakanı Binyamin Ben Eliezer ile bir araya geldi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Libya'ya yapacağı ziyaret öncesi Esenboğa Havalimanında Eliezer ile görüşen Davutoğlu'nun konuk bakan Eliezer'e Gazze'de yaşanan insanlık trajedisinin halen devam ettiğini ve Gazze'deki durumun iyileştirilmesini beklediklerini aktardığı öğrenildi.

Görüşmede, Türkiye ile İsrail arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra bölgesel konuların ele alındığı ayrıca Orta Doğu Barış sürecinin de toplantının gündeminde yer aldığı bildirildi.

Ben Eliezer ise toplantıda, iki ülke arasındaki ilişkileri ileriye dönük bakış açısı içinde değerlendirmek gerektiğini düşündüklerini belirterek, Türkiye ile ilişkileri geliştirme arzusu içinde olduklarını ve iki ülke arasında üst düzey siyasi temasların gelecekte de devam etmesinin önemli olduğunu vurguladı.

Davutoğlu'nun görüşmede, Orta Doğu Barış sürecinin tıkanmış olduğunu, gerek İsrail-Suriye gerekse İsrail- Filistin süreçlerinde ilerleme olmadığını, halbuki bu sürecin canlandırılmasının bölgenin istikrar ve barışı için önem arz ettiğini söylediği ifade edildi.

Konuk bakan Ben Eliezer'in ise konuyla ilgili olarak Orta Doğu Barış sürecinin her iki kanadının da canlandırılmasını umut ettiklerini, Türkiye'nin stratejik ağırlığı ve bölgeye etkisi itibariyle buna önemli katkılar sağlayacağını umut ettiğini Davutoğlu'na aktardığı öğrenildi.
Eliezer, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Türkiye'de çok sıcak bir havada karşılandığını ve "çok yapıcı" görüşmeler gerçekleştirdiklerini ifade etti.

İki ülke arasında ilişkilerde bulutlar bulunduğunu ve kendisinin bunları ortadan kaldırmak, havayı netleştirmek için geldiğini anlatan Eliezer, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişikilerin zaman zaman bir ailenin de yaşayabileceği sorunları yaşadığını belirterek, "Bu sorunlar doğal, önemli olan sorunlara bir çözüm aramamız, bunu da yapıyoruz" dedi.

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin gelişerek ilerleyeceğini ifade eden Eliezer, bir gazetecinin Gazze'deki insanlık trajedisini sorması üzerine "Biz bir aileyiz, konuyu görüştük ama sadece kim yanlış kim doğru onu görüşmedik" diye konuştu.

Eliezer, "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşecek misiniz" sorusuna ise "Bekleyelim, görelim" cevabını verdi.

AA

Fotoğraflar: AA