Irak'ın kuzeyindeki Bölgesel Kürt Yönetimi, sadece kendilerine ait bir ordu kurulduğu yönündeki iddialara bir açıklama getirdi. Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi'ne bağlı Peşmerge Kuvvetleri Sözcüsü Cebar Yaver, Kürt bölgesinde yeni bir ordu oluşturulacağı yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Yaver sadece, bölgedeki Peşmerge güçlerinin birleşeceği ve Kürt bölgesinde tek ordusu olması yönünde karar alındığını savundu. Bu kararla Peşmerge güçlerinin artık siyasi partilerin himayesinden çıkacağını kaydeden Yaver, böylece Peşmergelerin Kürt yönetiminin resmi ordusu haline geleceğini belirtti. Barzani'nin bürosundan dün yayımlanan bildiride Irak'ın kuzeyinde temmuz ayındaki seçimlerden sonra tüm partilerin anlaşmaya varmasının ardından bölgede, çekirdeği Peşmergelerden oluşacak birleşik bir ordu kurulması kararı alındığı belirtilmişti.

Kürt Bölgesi Başkanı Mesut Barzani'nin yeni bir ordunun oluşturulacağı yönündeki açıklamalarının bazı medya organları tarafından yanlış anlaşıldığını kaydeden Yaver, "Ben sadece bütün Peşmerge güçlerinin birleşeceği ve Kürt bölgesin tek ordusu olacağını kararının verildiğini söyledim. Yani silahlı güçlerin, artık siyasi partilerin himayesinden çıkacağını ve hükümetin resmi ordusu haline geleceğini belirttim." dedi.

Bölgede bütün Peşmerge güçlerinin birleşerek Peşmerge Bakanlığını bağlı olacağını söyleyen Peşmerge Kuvvetleri Sözcüsü Cebar Yaver, "Bölgede artık hiç bir siyasi partinin Peşmerge güçlerinin iç işlerine karışmayacak. Irak Anayasasının 121'inci maddesinin 5'inci bendinde Peşmerge güçleri birleşeceği ve bir ordu haline geleceği zaten belirtiliyor. Bu güç Kürt Bölgesini kuruyacağı, Irak ordusuna yardım sağlayacak ve Irak devletini kuruyacak." dedi. Son olarak Yaver, Bölge Başkanı Mesut Barzani'nin Kürt ordusu ile ilgili açıklamalarının yanlış anlaşıldığı ve yorumlandığını savundu.

(CİHAN)