Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov ile görüşerek, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın Münih görüşmesine ilişkin bilgi aldı.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Davutoğlu'nu telefonla arayan Memmedyarov, Münih'teki görüşmeye dair bilgi verdi. Memmedyarov, sürecin önümüzdeki dönemde de devam edeceğini aktararak, Minsk Grubu eşbaşkanlarının AGİT toplantısı çerçevesinde Atina'da bir araya gelmelerinin de söz konusu olduğunu belirtti.

Bakan Davutoğlu da gelişmelerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Memmedyarov'a daha önce de ilettiği Ankara davetini yineleyerek, kendisini yıl sonundan önce Ankara'da ağırlamaktan memnun olacaklarını aktardı.

İlham Aliyev ile Serj Sarkisyan dün Almanya'nın Münih kentinde bir araya gelmişti. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı'nın (AGİT) Fransız eşbaşkanı Bernard Fassier, toplantıdan sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Bazı önemli ilerlemeler sağlandı. Aynı zamanda, bazı zorluklar da tespit ettik" demişti. Fassier, kendisi ile birlikte Rusya ve ABD eşbaşkanlarının, iki cumhurbaşkanı arasında yapılacak bir sonraki toplantıyı hazırlayacaklarını söylemişti.

AA