Afganistan'da Afgan ve uluslararası güvenlik güçleriyle çatışmaya giren 23 Taliban militanının öldürüldüğü bildirildi. Polis ve NATO gücü, en kanlı çatışmanın Taliban'ın ülkenin güneyindeki kalesi Kandahar bölgesinin Zahri kesiminde meydana geldiğini ve iki ayrı operasyonda 19 Taliban militanının ölü ele geçirildiğini belirttiler.

Doğudaki Kunar eyaletinin Manogai bölgesinde de NATO'nun Güvenlik ve istikrar Gücü (ISAF) askerlerine pusu kuran 4 Taliban militanının öldürüldüğü kaydedildi.

Bu arada batıdaki Herat kentinde Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin Perşembe günü Taliban militanlarına silah bırakma çağrısı yapmasının ardından 80 kadar militan silahlarını bırarak, pişmanlık yasasından faydalanmak üzere yetkililere teslim oldu.

Taliban militanları Herat emniyet müdürlüğünde düzenlenen törende hafif ve ağır silahlarını teslim ederek, bir daha yetkililerle çatışmaya girmeyecekleri kararlarını açıkladılar.

Öte yandan, Pakistan'daki Taliban militanları ülkenin kuzeybatısında aşiretler bölgesinde boş bir okulu patlayıcıyla havaya uçurdular.

AA