Fransa'nın Nancy kenti yakınlarındaki Pont-a-Mousson kasabasında Türk ortaokul öğrencisi ile tarih öğretmeni arasında 1915 olaylarıyla ilgili çıkan polemik sona erdi.

"Soykırımı övdüğü" gerekçesiyle iki gün okuldan uzaklaştırma cezası verilen ve 1915 olaylarıyla ilgili ödev yapması istenen Jacques Marquette ortaokulu öğrencisi 13 yaşındaki Mustafa Doğan, okul yönetimine verdiği yazıda, "nasıl yapılırsa yapılsın hiçbir soykırımın hiçbir şekilde haklı gösterilemeyeceğini ve kabul edilemeyeceğini", sınavda "haklı bir soykırım olmuştur" şeklinde ifade kullanmasından pişmanlık duyduğunu belirtti.
Okul idaresi, öğrencinin ödev hazırlamak yerine verdiği bu yazıyı yeterli bulduğunu açıklayarak, konunun kapandığını bildirdi.

Ortaokulda geçen hafta yapılan tarih sınavında 1915 olaylarıyla ilgili bir soru üzerine öğrencinin "Soykırım olmuştur, ama haklı bir şekilde olmuştur" ifadesini kullanması üzerine, okul idaresi, iki gün uzaklaştırma cezası verdiği öğrenciden 1915 olaylarıyla ilgili bir ödev hazırlamasını istemişti.

Fransa'da 2001 yılında parlamentoda kabul edilen yasayla 1915 olayları "soykırım" olarak resmen tanımıştı. 2003 yılından bu yana Milli Eğitim Bakanlığı genelgesi uyarınca 1915 olayları okul müfredatında ders olarak yer alıyor. Bu olayların Fransa'da 2003 yılından beri okul müfredatında yer alması ve bu konudaki görüşlerin Ermeni iddiaları doğrultusunda anlatılması, Fransa genelinde orta dereceli okullarda Türk öğrencilerle idareciler arasında sorun yaratıyor.

AA