İngiliz Economist dergisi,Amerikalıların Irak'tan çekileceği gün yaklaştıkça, Irak'ın komşularının bu ülkedeki etkinliğini artırma çabalarını yoğunlaştırdığını yazdı. Haftalık çıkan dergide yer alan Orta Doğu ve Irak'la ilgili makalede, ABD'nin Irak'tan çekilmesinin gündeme gelmesiyle, Irak'ın üç büyük komşusu İran, Suudi Arabistan ve Türkiye'nin ülkedeki etkisinin artacağı yorumuna yer verildi.

"Üç ülkenin de Amerikalıların ülkeden çekilmesiyle, Irak'taki boşluğu bölgesel bir rakibin doldurması korkusunu yaşadığı" yorumunda bulunulan makalede, özellikle seçim dönemlerinde her ülkenin, Irak'ta kendine yakın gördüğü grubu destekleyeceği belirtildi.

Türklerin, özellikle petrol zengini Kerkük civarındaki Türkmenleri desteklediği görüşü savunulan makalede, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyindeki Kürtler konusunda ise "hala ihtiyatlı davrandığı" yorumu yapıldı.

Irak'ta yeni seçim yasasının bu ay başında kabul edilmesiyle bölgesel rekabetin ortaya çıktığına işaret edilen makalede, Amerikalıların ise bu sürece geçmişe göre daha az müdahil olduğu belirtildi.

Makalede şöyle denildi:

"ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Christopher Hill seçim yasasının görüşmeleri sırasında parlamentoyu sık sık ziyaret etti. Ancak olan biteni daha çok kenardan izledi. Buna karşılık Türk mevkidaşı, müzakerelere doğrudan müdahil oldu ve parlamento komisyonunun toplantılarına katıldı. Hatta bu müdahalesi nedeniyle Irak'ın Kürt kökenli dışişleri bakanının tepkisini çekti."

Makalede, "Irak'ın komşuları arasındaki bölgesel yarışın şu anda bir savaş alanından çok siyasi arenada devam ettiği" vurgulanarak, "İranlılar, Türkler ve Suudiler Irak'la ilgili uzlaşmaya çalışacak. Ama Amerika artık yeni bir anlaşmayı yönetecek gibi gözükmüyor" denildi.

Bu arada, makalenin yanında yer alan bir karikatürde, Irak bir çit içerisinde gösterilmiş ve çitin etrafında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Suudi Arabistan Kralı Abdullah ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, ellerindeki horozları dövüştürmek üzere bu çitin içerisine koyarken çizilmiş.

AA