BM'nin iklim değişikliğiyle mücadelede en üst yetkilisi Yvo de Boer, ''Kopenhag Zirvesi'nin başarısız olacağını söyleyenler yanılıyor'' dedi. Yvo de Boer BM'de düzenlediği basın toplantısında, Kopenhag Zirvesi'ne 17 gün kaldığını hatırlattı ve etkinliğin başarıyla geçeceğine inandığını söyledi.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da 7-19 Aralık tarihlerinde düzenlenecek zirvenin iklim değişikliğiyle mücadelede ''dönüm noktası'' olacağını söyleyen de Boer, Kopenhag zirvesinin ardından 6 ay içinde Kyoto Protokolü'nün yerini alacak yeni anlaşmanın tüm detayları içerecek şekilde imzalanması gerektiğini, bunun mümkün olduğunu belirtti.

de Boer, Kopenhag Zirvesi'nin başarılı olması için gelişmiş ülkelerin sera gazı salımlarını azaltmada ulusal hedeflerini açıklıkla ortaya koymaları, aynı işbirliğini gelişmekte olan ülkelerin de göstermesi ve tüm bunlar için uluslararası toplumun mali destek sağlaması gerektiğini vurguladı. Bu kapsamda Brezilya ve Güney Kore'nin sera gazı azaltımında yeni açıkladıkları hedefleri çok cesaret verici bulduğunu belirten de Boer, Çin ve Meksika gibi ülkelerin de ulusal bazda son derece güçlü önerilerle ortaya çıktıklarını, ABD'nin de aynı şekilde davranması gerektiğini söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin eski yönetime göre iklim değişikliğiyle küresel mücadele konusunda son derece olumlu bir yol izlediğini belirten de Boer, ABD'nin sera gazı salımını azaltmayı amaçlayan yeni yasa tasarısının Kongre tarafından yeni yılın başında ele alınacağını hatırlattı. de Boer, bir soru üzerine Kyoto Protokolü'ne taraf olmayan ABD'nin yeni iklim değişikliğiyle mücadele anlaşması müzakerelerine katılmasının son derece önemli olduğunu belirterek, Başkan Obama'nın Kopenhag Zirvesi'ne katılmasının ''büyük bir etki'' yaratacağını söyledi.

de Boer bu kapsamda sadece ABD'nin değil BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un geçen eylül ayında BM'de yaptığı iklim zirvesine katılan tüm ülkelerin liderlerinin Kopenhag'daki toplantıya katılmalarının önemli olduğunu ifade etti.

de Boer, iklim değişikliğiyle mücadelenin dünya liderlerinin gündeminde ilk defa bu kadar üst düzeyde yer almasının da son derece önemli olduğunu belirterek, dünyada artık ekonomik büyümenin iklim değişikliğinin etkilerine göre yeniden tanımlanmakta olduğunu da söyledi.

AA