Libya lideri Muammer Kaddafi'nin İtalya'da çadırında ağırladığı 200 İtalyan genç kadınından biri Müslümanlığa sıcak baktığını belirtti.

İtalya'da yayımlanan Corriere della Sera gazetesinin haberine göre, Kaddafi'nin sohbet toplantısına katılan kadınlardan Alda Ribeiro, "eksantrik liderle görüşmenin kendisini değiştirdiğini" söyledi.

Portekiz kökenli 27 yaşındaki hostes Ribeiro, "İslam beni korkutuyordu, şimdi büyülüyor" dedi.

Ribeiro, İslamı her zaman kadının teslimiyeti anlayışıyla bağlantılandırdığını, ancak Kaddafi ile konuştuktan sonra bu fikirlerinin değiştiğini anlattı.

Kaddafi'ye kadınların rolüyle ilgili görüşünü sorduğunu ve Libya liderinden "her zaman kadın hakları destekçisi olduğu" cevabını aldığını söyleyen Ribeiro, Kaddafi'nin daveti üzerine Libya'ya giderek, anlatılanları yerinde görmek istediğini kaydetti.

Ribeiro, Kaddafi'nin verdiğinden beri Kur'an-ı Kerim'i okuduğunu da belirtti.

Kaddafi, BM Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) düzenlediği Dünya Gıda Güvenliği zirvesi için bulunduğu Roma'da iki gecesini İtalyan kızlarla sohbetle geçirmişti.

Libya lideri, Roma'da Villa Pamphili parkına kurduğu çadırında, gece geç saatlere kadar, yaklaşık 200 hostes kızın sorularını yanıtlamış, sohbet sırasında İtalyan kızları Müslüman olmaya davet ederek, İslam'ı benimseyecek kızları hacca gönderme sözü vermişti.