ABD’li oyun programcıları tarafından yapılan “2011: Obama’nın Çöküşü” adlı oyunla ABD Başkanı Barack Obama’nın hükümetinin devrilmesi amaçlanıyor. ABD’de tepkilere neden olan oyunda, ABD çökmeye başlamadan önce hükümeti sona erdirmek hedefleniyor. Oyunun programcılarından Michael Russotto, Obama’nın bilinçli olarak ABD ekonomisine zarar verdiğini ve yürüttüğü politikaların ABD halkına zarar vereceğini söyledi. 

Oyunda Obama yönetiminde hiç kimsenin öldürülmediğini, kimseye suikast yapılmadığını ifade eden Russotto, sadece yönetimin ele geçirildiğini ifade etti. Obama ve yönetiminin bir amacı olduğuna dikkat çeken Russotto, ne olursa olsun uygulanan tüm politikalarla işsizliğin arttırılmasını amaçladığını bunun da ülkeye zarar verdiğini söyledi. “2011 Obama’nın Çöküşü” adlı oyun ABD’de büyük tartışmalara neden olurken, oyunun programcıların tehditler aldığı bu yüzden de yerlerini gizli tutmak zorunda oldukları ifade ediliyor. 

Michael 13 bin kişinin üye olduğu oyunu her gün yüzlerce kişinin oynadığını söylerken, oyuncuların Obama ve birlikleriyle savaşmak için baskın, çatışma, saldırı ve ayaklanma yöntemlerini kullanabildiği belirtildi. Oyuncuların “Faşizm büyüyor”, “Usame” ve “Saddam” gibi takma isimlerle oynadığı oyunu oynayanların yüzde 95’inin Amerikalıların oluşturduğu ifade edilirken, Michael gelecek yıl 200 bin kişinin oyuna katılmasını umuyor.