Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Afganistan ziyareti çerçevesinde Devlet Başkanı Hamid Karzai tarafından kabul edildi ve Kabil'deki Türk birliğini ziyaret etti. Davutoğlu bugün yemin ederek devlet başkanlığı görevini ikinci kez üstlenen Karzai tarafından kabul edildi. Kabule ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Karzai yemin töreninde yaptığı konuşmada ise Türkiye ile Afganistan'ın tarihi olarak kardeş ülkeler olduklarını belirterek, Türk hükümetinin ve Afganistan'daki Türk askerlerinin ülkenin barış ve güvenliği için gösterdiği çabalardan dolayı memnun olduklarını dile getirmişti.

Davutoğlu, Karzai ile görüşmesinden önce, 31 Ekim'de Kabil Bölge Komutanlığı'nı devralan Türk birliğini ziyaret etti. Birliğe gelişinde Davutoğlu'nu Bölge Komutanı Tuğgeneral Levent Çolak karşıladı.

Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, bugünkü bütün toplantılarda Türkiye'nin Afganistan'a katkılarından övgüyle bahsedildiğini ifade ederek, Afganistan'ın her zaman yanında olmaya devam edeceklerini belirtti. Davutoğlu, Türkiye'nin tarihinin en büyük yardım kampanyalarından birini Afganistan'da yürüttüğünü de vurguladı.

Bakan Davutoğlu daha sonra askeri birlik içindeki çeşitli birimleri ziyaret ederek, burada görev yapan askerlere hitaben, "Türkiye'den analarınızdan, babalarınızdan size selam getirdik. 72 milyon vatandaşımız sizinle gurur duyuyor" dedi.

AA

Fotoğraflar: AA