ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, uluslararası toplumun savaş halindeki Afgan hükümetini destekleyeceğini söyledi. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin yemin töreni dolayısıyla Afganistan'da bulunan Clinton, tören için gelen bir düzine kadar ülkenin dışişleri bakanlarıyla ABD Büyükelçiliğinde görüştü.

Clinton bu görüşmelerden sonra da yine Büyükelçilikte, Afganistan'da bulunan çok sayıda yabancı ülkenin diplomatik yetkilileriyle bir araya geldi.

Diplomatik yetkililerle görüşmeden önce gazetecilere açıklamada bulunan Clinton, Devlet Başkanı Karzai'nin ve onun oluşturduğu hükümetin, seçim sonuçlarının Afgan halkının hayatında görülmesinin ve hissedilmesinin gerekli olduğu konusunda kesin bir anlayışa sahip olduklarını sandığını belirtti.

Uluslararası toplumun, "Afgan halkı ve Afganistan hükümetinin gelecek yıllardaki çabasını desteklemek ve cesaretlendirmek arzusunda" olduğunu kaydeden Clinton, verdikleri desteğin güvenliğin sağlanması, Afgan ulusal güvenlik gücü ile polis gücünün oluşturulması, Afgan halkına yansıyacak elle tutulur faydalar, güvenilir, olabildiğince şeffaf bir hükümet ve rüşvete karşı güçlü bir duruş gibi sonuçlar doğurmasını beklediklerini söyledi.

ABD Büyükelçiliğinde yaptığı görüşmelerin ardından Afganistan Devlet Başkanlığı Sarayında Karzai tarafından kabul edilen Clinton, Karzai ile 90 dakika kadar süren bir görüşmede bulundu.

AA